Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 7. 3. 2006 Petr Kubálek
 Čeští politici žádají omluvu pro Yektu Uzunoğlu
Třináct osobností českého společenského a politického života obvinilo české politické špičky 90.let z odpovědnosti za blamáž kolem případu kurdského podnikatele Yekty Geylanîho, známého pod svým oficiálním tureckým jménem Yekta Uzunoğlu. Ten kvůli nepodloženým obviněním strávil v české vazební věznici plné dva roky a sedm měsíců. Otevřený dopis, o němž včera na své titulní straně informoval deník Právo, srovnává kauzu Uzunoğlu se století starou Dreyfusovou aférou.

„Obviňujeme tehdejší ministry vnitra a spravedlnosti, jakož i předsedy vlády, … že byli hluší ke stížnostem a informacím o porušování zákonnosti, se kterými se na ně ve svých dopisech z vyšetřovací vazby obracel MUDr. Uzunoglu a další občané. Obviňujeme i tehdejší předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu ČR v údobí 1994-2005, že zůstali neteční a lhostejní k tak závažným nedostatkům a chybám našich orgánů činných v trestním řízení, které případ Uzunoglu vyjevil,“ uvádí se v otevřeném dopise, mezi jehož signatáře patří senátoři Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina, poslanci Svatopluk Karásek a Táňa Fischerová nebo novinářka Petruška Šustrová. „Nebudeme mít pocit, že v naší zemi vládne spravedlnost, dokud MUDr.Yekta Uzunoglu nebude plně rehabilitován a naše republika se za utrpení a křivdy, které mu způsobila, řádně a veřejně neomluví,” říká výzva.

Další stání v soudním procesu, který pokračuje na žádost Yekty Uzunoğlu, neboť ten bojuje za očištění své pověsti, je naplánováno na čtvrtek 23.března 2006. Má se konat v 9:30 hodin v místnosti číslo 15 Obvodního soudu pro Prahu 4, který sídlí na adrese Spálená 2, Praha 1.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku