Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 6. 1. 2004 Petr Kubálek
 Násilnosti v Karkúku pokračují
Jak informovala satelitní televize Al-Arabíja, výbuch nastražené bomby dnes usmrtil nejméně dva lidi ve čtvrti Al-Kádisíja, která je předměstím iráckého Karkúku. Jedná se o další v řadě násilných incidentů, které poznamenaly přelom roku v Karkúku. Toto na ropu bohaté město, v minulosti podrobené nucené arabizaci, zažilo v poslední den roku 2003 demonstraci nejméně 2000 Turkmenů a Arabů. Ti skandovali hesla proti začlenění města do kurdské autonomie, které požadují Kurdové. Na demonstraci propukla střelba, která si dle konečných údajů vyžádala 4 mrtvé: tři lidé byli zastřeleni na místě, čtvrtá oběť podlehla zraněním o dva dny později.

Také na Nový rok v Karkúku násilně zemřely nejméně 3 osoby. Ještě téhož dne se členové městské rady v Karkúku setkali se zástupci Koaliční dočasné správy Iráku, aby jednali o dalším postupu vůči rostoucímu etnickému napětí ve městě a jeho okolí. Nynější předseda jmenované Správní rady Iráku, exministr zahraničí Adnán al-Páčačí, obvinil z vyvolání nepokojů „síly spjaté s minulostí“.

Americké jednotky zvýšily přítomnost v ulicích města a vyhlásily noční zákaz vycházení. Rovněž prohledaly karkúcké pobočky obou největších kurdských politických uskupení – Demokratické strany Kurdistánu i Vlasteneckého svazu Kurdistánu, z jehož kanceláře ve středu 31.prosince vyšla střelba proti turkmenským a arabským demonstrantům. V obou kancelářích byly zabaveny samopaly a granátomety. V noci na pondělí 5.ledna se právě pobočka Vlasteneckého svazu stala terčem palby z granátometu.

V pondělí 5.ledna Bushova vláda oznámila, že je připravena ponechat autonomii iráckých Kurdů v současném rozsahu. Její případná revize či rozšíření, jaké Kurdové požadují vzhledem ke Karkúku, bude věcí iráckých orgánů, které mají převzít plnou suverenitu od 30.června 2004. Očekává se, že po tomto termínu se uskuteční referendum, které určí další vymezení autonomního Kurdistánu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku