Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 2. 2004 Petr Kubálek
 Obětí atentátu je 109, odpovědnost přijala málo známá skupina
Počet obětí dvou souběžně provedených bombových útoků v iráckém Kurdistánu dosáhl 109. Uvádí to zpráva agentury Associated Press.

V tomto týdnu se na internetu objevil arabsky psaný text, jehož autoři prohlašují, že útok zorganizovali. Prohlášení vydala blíže neznámá skupina Džajš ansár as-sunna (Armáda stoupenců islámské tradice), která rovněž na internetu uvádí seznam atentátů, jež v Iráku spáchala počínaje 24.prosincem 2003. Její název každopádně připomíná jiné militantní uskupení, již v minulosti aktivní na území iráckého Kurdistánu – organizaci Ansár al-islám (Stoupenci islámu), která se do prosince 2001 nazývala Džund al-islám (Vojsko islámu).

Ihned po útocích, k nimž došlo v neděli 1.února, se objevily spekulace, že za nimi stojí právě Ansár al-islám, dlouhodobě podezřelí z napojení na Al-Káidu. Vůdce Ansár al-islám, známý jako Malá Krékár, je v současné době zadržován a vyšetřován v Norsku. Již v srpnu 2003 americký generální prokurátor John Ashcroft vyslovil přání, aby Krékára mohly vyslechnout také bezpečnostní složky USA.

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch vydala 2.února prohlášení, jímž útoky v kurdském Hauléru (Arbílu) odsuzuje jako válečné zločiny.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku