Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 22. 3. 2006 Petr Kubálek
 Na oslavy v Kurdistánu dohlížela policie
Kurdové ve své vlasti i v emigraci včera slavili Nový rok – Nauróz (v kurdském pravopisu Newroz).

V Ámédu (Diyarbakır), který je znám jako neoficiální hlavní město Kurdistánu, se na oslavě Naurózu shromáždilo přes 100 000 lidí. Agentura Reuters informovala, že oslava měla i rysy politické manifestace, kde účastníci provolávali hesla za politické reformy v Turecku a za propuštění Abdullaha Öcalana, uvězněného vůdce extrémní strany PKK. Podle agentury AFP na akci dohlíželo 3000 policistů. Agentura AP přinesla zprávu, že na stejném shromáždění bylo při střetu s policisty zraněno nejméně osm osob.

Zesílená bezpečnostní opatření poznamenala kurdský Nový rok také v Hauléru (Arbíl), který je hlavním městem autonomní části iráckého Kurdistánu. Nauróz je tam spojen s nejdelší dovolenou v roce – ve školách a samosprávných institucích kurdské autonomie v Iráku se naposledy pracovalo v neděli 19.března a běžný provoz se obnoví zase až v neděli 26.března.

Nauróz se letos v Iráku časově shoduje s šíitským svátkem Čtyřicátnice (Arbaíníjat al-Husajn), tedy uplynutí čtyřiceti dní od památky na smrt imáma Husajna. Obřady tohoto smutečně laděného svátku tak během tohoto týdne utlumily život v převážně šíitském jižním Iráku.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku