Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 25. 2. 2004 Petr Kubálek
 Ježíšova doba promlouvá z filmového plátna
Dnes bude ve dvou tisícovkách kinosálů v USA uveden film The Passion of the Christ (Umučení Kristovo), který režíroval a produkoval Mel Gibson. Tento australský herec, patřící mezi hollywoodské hvězdy a současně známý jako přesvědčený katolík, načasoval premiéru na Popeleční středu, tedy právě dnešní den, kdy podle římskokatolického kalendáře začíná předvelikonoční Velký půst.

Zvláštností filmu, jehož děj vychází z posledních hodin Ježíšova života, je jeho jazyková stránka: pro navození autentičnosti se dialogy mezi herci vedou výhradně v latině a aramejštině. Zatímco latinsky v dané době hovořili představitelé římské správy (jako Pontský Pilát), semitská aramejština byla hovorovou řečí židovského obyvatelstva Palestiny. Syrština, která z aramejštiny vychází, je dodnes liturgickým jazykem několika křesťanských církví a jakou živou řeč ji používá asi čtvrt miliónu mluvčích ve všech částech Kurdistánu, v Iráku a v Sýrii, stejně jako v emigrantských komunitách v USA, Austrálii a západní Evropě. Vysílá v ní satelitní televize Assyria Sat a několik dalších televizních a rozhlasových kanálů.

Málokterý hraný snímek si tak přesvědčivě jako Gibsonovo dílo zaslouží přívlastek „kontroverzní“: po celý rok před jeho ohlášenou premiérou se ozývaly reakce zejména z židovských kruhů (v čele s americkou Ligou proti hanobení), které se obávají zjednodušeného antisemitského vyznění filmu. Z toho důvodu Gibson uspořádal několik předpremiér, mimo jiné pro nejvyšší vatikánský klérus.

Otčenáš v syrštině (aramejštině):

Abún dbašmajjá
Netkaddaš šmách
Tété malkútách
Nehué sebjánách
Ajkanná dbašmajjá áf baraá
Havlan lachman dsúnkánan jaumáná
Uašbóklan chauvén
Ajkanná dáf chnan šbakn lchajjávén
Ulá taallan lnesjóná ellá pásan men bíšá
Mettul d díláchí malkútau chajlau tešbóchtá
L álam álmín
Ámín


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku