Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 22. 4. 2004 Petr Kubálek
 Rozsudek nad Leylou Zana potvrzen
Turecký Státní bezpečnostní soud číslo 1 v Ankaře včera vynesl rozsudek, kterým potvrdil trest 15 let vězení pro čtyři bývalé kurdské poslance. Evropská komise ústy svého mluvčího Jean-Christopha Filoriho „ostře odsoudila“ tento krok a potvrdila, že „tento prvek bude muset být vzat v úvahu“ při posuzování turecké žádosti o členství v Evropské unii. Poslankyně Leyla Zana (Lajlá Záná) a její tři mužští kolegové byli odsouzeni v roce 1994 za podporu terorismu. Při obvinění Leyly Zana hrálo tehdy roli i to, že na půdě tureckého parlamentu demonstrativně promlouvala kurdsky a že na zahraničních cestách, mimo jiné i v americkém Kongresu, poukázala na porušování lidských práv v Turecku.

Advokát poslanců Yusuf Alataş je odhodlán podat odvolání k vyšší instanci tureckého soudnictví a zřejmě i k Evropskému soudu pro lidská práva, na základě jehož verdiktu se tento opakovaný proces konal.

Turecká vláda se ještě do konce dubna chystá předložit návrh zákona, jímž by státní bezpečnostní soudy v Turecku přestaly fungovat. Činnost těchto soudů, které jsou politické povahy a které již principiálně omezují práva obžalovaných i obhájce, je jednou z překážek na cestě Turecka do Evropské unie. „Tyto soudy jsou pozůstatkem fašismu“, prohlásil včera italský poslanec Evropského parlamentu Luigi Vinci.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku