Na mezinárodním festivalu televizní tvorby, který koncem března uspořádala arabská televize al-Džazíra v Kataru, se objevily nejméně tři dokumentární filmy věnované výhradně kurdské tematice. Kurdský snímek Strom zelených bobulí, který natočil režisér Hažár Choršíd pro satelitní televizi KurdSat ze Slémání (as-Sulajmáníja) v iráckém Kurdistánu, získal stříbrnou cenu v soutěžní kategorii dokumentárních filmů arabských (!) televizních stanic. Film ukazuje život rodiny, která se poblíž Slémání zabývá výrobou tradiční rostlinné žvýkačky, známé pod názvem bnéšt.
Televize KurdSat na festivalu uvedla ještě film Pohled, věnovaný návštěvě kurdské vesnice Šéch Wasánán. Ta patří k místům, kde irácká diktatura Saddáma Husajna nasadila v roce 1988 chemické zbraně proti civilistům.
Český film Vyznavači Anděla Páva vzbudil zájem místních žurnalistů. Ve středu 29.března, kdy se na festivalu tento snímek o jezídském náboženství promítal, byla – dosti neobvykle – celá polovina anglické části festivalových novin zasvěcena právě tomuto filmu.
Díla oceněná na Druhém mezinárodním festivalu stanice al-Džazíra pro televizní tvorbu (Second Aljazeera International Television Production Festival):
Dokumentární filmy nezávislých producentů – arabský svět:
Zlatá cena: Ženy bez hranic – Žán Šamún, Libanon
Stříbrná cena: Rachel: Americké svědomí – Jahjá Barakát, Palestina
Bronzová cena: Gamíl Šafík – Alíja al-Bajlí, Egypt
Zvláštní cena: Malíř a válka – Kázim Sálih Faradž, Irák
Zvláštní cena: Číselná přesnost v uspořádání Svatého Koránu – Íháb Mamdúh, Egypt / Saúdská Arábie
Dokumentární filmy nezávislých producentů – mimo arabský svět:
Zlatá cena: Proč bojujeme – Eugene Jarecki, USA
Stříbrná cena: Jsem s tebou – Maciej Adamek, Polsko
Bronzová cena: Život, co se dá žít – Maciej Adamek, Polsko
Dokumentární filmy televizních stanic – arabský svět:
Zlatá cena: Pákistán 7,6 – Dětský kanál televize al-Džazíra, Katar
Stříbrná cena: Strom zelených bobulí – KurdSat, Irák
Bronzová cena: Nevinní – Zpravodajský kanál televize An-Níl, Egypt
Dokumentární filmy televizních stanic – mimo arabský svět:
Zlatá cena: Ztracené děti – ARTE, Německo
Stříbrná cena: Stesk po matce: Asie dětskýma očima – NHK, Japonsko
Bronzová cena: Poslední dům – dokumentární kanál Shanghai Media Group, Čína
Dokumentární filmy produkčních společností – arabský svět:
Zlatá cena: Místo jménem domov – Legend Productions, Egypt
Stříbrná cena: Zatracená žvýkačka – Yakoon Production and Distribution, Irák
Bronzová cena: Genius loci – Laham Production, Sýrie
Zvláštní cena: Citový únik – Goethe-Institut a Taneční skupina al-Funún, Palestina
Čestné uznání: Jak se dědí zručnost – Faouzi Vision, Maroko
Dokumentární filmy produkčních společností – mimo arabský svět:
Zlatá cena: Dopis ministerskému předsedovi: Irácký deník Jo Wildingové – Year Zero Films, Velká Británie
Stříbrná cena: Dvě švagrové – Vixen Films, Velká Británie
Bronzová cena: Jeden den v životě Severní Koreje – Golden Monkey Enterprise, Nizozemí
Nové obzory (ceny pro studenty filmových škol) – arabský svět:
Zlatá cena: Recyklace – Usáma al-Ábid, Egypt
Stříbrná cena: Bagdádský deník – Hiba Básim, Irák
Bronzová cena: Palestinská cesta – Usáma Kaššó, Palestina
Čestné uznání: Hanzala („Kdoule“) od Nádžího al-Alí (podle
populární kreslené postavy palestinského karikaturisty) – Zína Zajdán, Libanon
Čestné uznání: Vlak – Muhannad Muhanná, Egypt
Nové obzory (ceny pro studenty filmových škol) – mimo arabský svět:
Zlatá cena: Obratník Raka – Eugenio Polgovsky, Mexiko
Stříbrná cena: Věčná noc – Rania Mohammad Tawfik (Ránijá Muhammad Taufík), Dánsko
Bronzová cena: neudělena
Investigativní reportáže – arabský svět:
Zlatá cena: Od islámu ke křesťanství – NCPA, Alžírsko
Stříbrná cena: ISSA, řeka Niger – televize al-Džazíra, Katar
Bronzová cena: Tváří v tvář poušti – Nabíl Mahájiní, Sýrie
Zpravodajské reportáže – televize z arabského světa:
Zlatá cena: Terorismus a bombové útoky v Ammánu – Jordánská televize, Jordánsko
Stříbrná cena: Operace Cikáni – televize al-Manár, Libanon
Bronzová cena: Soud s Tajsírem Allúním – televize al-Džazíra, Katar
Zpravodajské reportáže – televize mimo arabský svět:
Zlatá cena: Kána Galilejská – IRIB, Írán
Stříbrná cena: Zachraňte Mekku – Abdelasiem El Difraoui (Abdalasím ad-Difráví), Německo
Bronzová cena: Bezkonkurenční padělek – NHK, Japonsko
Zpravodajské reportáže – produkční společnosti a nezávislí producenti:
Zlatá cena: Skleněné hračky – Ritm Production, Ázerbajdžán
Stříbrná cena: Rámus – Tomasz Rutkowski, Kanada
Bronzová cena: Nastupovat – Camerapix and Action Aid, Keňa
Propagační upoutávky – arabský svět:
Zlatá cena: Cena pravdy – televize al-Džazíra, Katar
Stříbrná cena: Pozdrav demokracii národů – televize al-Manár, Libanon
Bronzová cena: Roky bolesti – televize an-Níl al-azrak, Súdán
Propagační upoutávky – mimo arabský svět:
ceny neuděleny
|