Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 5. 2004 Petr Kubálek
 Öcalan se možná dočká nového procesu
Evropský soud pro lidská práva ve francouzském Štrasburku se v červnu chystá vyslechnout právníky, kteří zastupují předáka Strany pracujících Kurdistánu (PKK, nyní KADEK) Abdullaha Öcalana. Dnes o tom informoval turecký deník Turkish Daily News. Soud již loni rozhodl, že turecký proces, který v červnu 1999 skončil rozsudkem smrti nad Öcalanem, nesplňoval standardy spravedlivého soudu.

Öcalanovi advokáti byli do Štrasburku původně pozváni na dnešek, ale jejich slyšení se odročilo na 9.červen.

Turecko je signatářem Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, čímž se také zavazuje respektovat usnesení Evropského soudu pro lidská práva. Tento orgán v březnu 2003 shledal, že při soudu s Öcalanem byla narušena ustanovení Úmluvy ohledně spravedlivého průběhu soudu, délky zadržování ve vazbě a zacházení se zadržovaným. Pokud senát soudu letos v červnu potvrdí své předchozí stanovisko, může Evropská komise požádat Turecko, aby soudní líčení s Öcalanem opakovalo.

Podobná situace již nastala u procesu se čtveřicí bývalých kurdských poslanců v tureckém parlamentu. Soud, který se opakoval minulý měsíc, však potvrdil předchozí rozsudky.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku