Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 4. 2006 Petr Kubálek
 Irák má nové ústavní činitele
Včerejší schůze nového iráckého parlamentu, který vzešel z prosincových voleb, otevřela řešení k dlouhotrvající politické krizi v zemi. Novým premiérem se stal Džavád al-Málikí, který teď má do měsíce sestavit budoucí vládu. Životopis nového iráckého premiéra najdete zde.

Ve funkci prezidenta Iráku parlament potvrdil kurdského politika Džalála Tálabáního. Na postu viceprezidenta setrval arabský šíita Ádil Abdulmahdí. Další viceprezidentské křeslo je neoficiálně vyhrazeno pro zástupce sunnitských Arabů: v předchozím funkčním období jím byl kmenový předák a dřívější prozatímní prezident Iráku Gází Adžíl al-Jávir (jehož manželkou je kurdská ministryně Nasrín Barvárí); nyní ho nahradil předseda Irácké islámské strany Tárik al-Hášimí.

Parlament, který má nyní stejný oficiální název jako ten v České republice (Poslanecká sněmovna), zvolil svým předsedou arabského sunnitu Mahmúda al-Mašhadáního. Místopředsedy sněmovny budou šíita Chálid al-Atíja a Kurd Árif Tajfúr.

Árif Tajfúr se včera svým kolegům, poslancům iráckého parlamentu, představil v krátkém projevu, který přenášela televize Al-Hurra. Uvedl, že se narodil v roce 1945. Je členem Demokratické strany Kurdistánu, do níž vstoupil v roce 1963. Roku 1970 vystudoval práva a následně se věnoval práci pro svou stranu v Bagdádu. Když byla v roce 1976 odříznuta zahraniční pomoc kurdskému povstání, Tajfúr uprchl do Íránu a později získal status uprchlíka v Rakousku. Do Iráku se vrátil v roce 1991, kdy irácký režim téměř pozbyl kontroly nad autonomním Kurdistánem. Árif Tajfúr je ženatý a má dvě děti.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku