Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 4. 2006 Petr Kubálek
 ČR jako první země otevře konzulát v iráckém Kurdistánu
Česká republika bude mít konzulární zastoupení v iráckém Kurdistánu. Konzulát v Hauléru (Arbíl), metropoli autonomního kurdského regionu v Iráku, se má otevřít už koncem dubna. Potvrdilo to několik zdrojů blízkých českému ministerstvu zahraničí, které zatím žádnou oficiální zprávu nevydalo.

Konzulem v Kurdistánu by se měl stát Khalil Shamma (Chalíl Šamma), irácký Kurd ve službách české diplomacie a bývalý předseda Kurdského občanského sdružení. Pro české ministerstvo zahraničí je otevření konzulátu husarským kouskem: Česko se totiž stane první zemí, která v autonomním Regionu Kurdistánu zřídí své zastoupení. Dokonce i USA mají konzuláty v severoiráckých městech al-Músil (Mosul) a Karkúk, nikoli však v samosprávném Kurdistánu. Jedinou zemí, která o podobném kroku jako Česko otevřeně a dlouhodobě uvažuje, je Rusko. O možnosti otevření konzulátu jednali ruský velvyslanec v Iráku Vladimir Čamov a zvláštní pověřenec ruské vlády pro Irák Sergej Kirčenko, když je 19.dubna přijal prezident kurdské autonomie Masúd Bárzání.

Konzulární služba v Hauléru velmi významně usnadní obchodní, kulturní i soukromé kontakty mezi Českou republikou a iráckým Kurdistánem. Iráčtí Kurdové, kteří dosud žádali o české vízum, museli totiž nejméně dvakrát podstoupit riskantní cestu do terorismem sužovaného Bagdádu, kde je velvyslanectví České republiky pro Irák.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku