Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 20. 5. 2004 Petr Kubálek
 Ulice patří všem, říkají kurdské ženy v Séirdu
Městské ulice patří všem, nejen mužům. To je podstata petiční akce, kterou v pondělí 17.května zahájily ženy z města Séird (turecky Siirt) v tureckém Kurdistánu. Iniciátorky petice žádají, aby kavárny ve městě upustily od zvyku umisťovat stolky a židle před podnikem. Výzva je aktuální právě nyní, na začátku letního období.

„Ženy z města tento zvyk silně obtěžuje. Nemohou svobodně chodit po ulici,“ řekla Sevim Yıldız, jedna z autorek petice, deníku Turkish Daily News. Jak list uvedl ve své zprávě z 18.května, muži na kurdském jihovýchodě Turecké republiky „často raději vysedávají v kavárnách, zatímco ženy chodí pracovat na pole“.

Posezení přímo na ulici před kavárnami mají turisté v oblibě jako součást tradičního koloritu. Pro místní komunity se ale zároveň jedná o kotle veřejného mínění: domácí klientela, která je stoprocentně mužského složení, se kromě popíjení čaje nebo kávy, kouření vodní dýmky a hraní vrhcábů věnuje také diskusím o veřejném životě na státní i lokální úrovni. Poslední aspekt nezbytně zahrnuje jak výměnu pozdravů a zdvořilostních frází s kolemjdoucími známými muži, tak i hlasité komentáře na adresu procházejících cizinců nebo místních žen.

„Považuje se za neslušné, aby žena procházela kolem kaváren,“ píší noviny Turkish Daily News v souvislosti s peticí v Séirdu.

V tureckém parlamentu získal poslanecký mandát za Séird (Siirt) současný premiér země Recep Tayyıp Erdoğan. Z tohoto kurdského města pochází jeho manželka. Premiérova umírněně islamistická Strana spravedlnosti a prosperity (AKPAdalet ve Kalkınma Partisi) dnes řídí i radnici v Séirdu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku