Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 29. 5. 2006 Petr Kubálek
 Kurd obdrží morální ocenění Nadace Charty 77
Letošní Cenu Františka Kriegla, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77 za „mimořádnou občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika“, tento týden převezme kurdský lékař, publicista a podnikatel Yekta Uzunoğlu, soukromě známý též pod původním kurdským jménem Yekta Geylanî. Ocenění mu bude předáno ve čtvrtek 1.června v 17 hodin v Zrcadlové kapli pražského Klementina.

Cena Františka Kriegla připomíná odkaz jediného z vrcholných československých politiků, který se v roce 1968 odmítl podvolit diktátu Kremlu.

Nadace Charty 77 ve svém prohlášení k letošnímu udělení Ceny Františka Kriegla uvádí, že MUDr. Yekta Uzunoğlu ji získává „za dlouholetý a neohrožený boj za lidská práva a lidskou důstojnost za komunistického režimu (zakončený jeho vyhoštěním z Československa v roce 1979), tak i po listopadu 1989, kdy byl v roce 1994 zatčen a celých 31 měsíců vězněn“. Nadace rovněž připomněla, že Uzunoğlu se „již skoro 12 let na české polistopadové justici domáhá spravedlivého procesu a očištění svého jména“.

Jaderný fyzik František Janouch, který zároveň předsedá porotě Ceny Františka Kriegla, je předním signatářem otevřeného dopisu Žalujeme, který před třemi měsíci vyzval české úřady, aby se Uzunoğlovi za průtahy a chyby v jeho soudní kauze omluvily. Janouch letos 11.května v deníku Právo upozornil: „Nejotřesnější odpověď na náš otevřený dopis Žalujeme jsme zatím dostali pod ministra vnitra [Františka Bublana], jehož jménem je nám s politováním sděleno, že ‚u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR se již nenachází žádný písemný materiál vztahující se k věci MUDr. Uzunogla, protože byl již z důvodu uplynutí doby skartován‘.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku