Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 8. 6. 2006 Petr Kubálek
 Noví iráčtí ministři mají o úkol méně
Po několika odkladech dnes byla irácká vláda doplněna o ministry, kteří budou mít za úkol vyřešit bezpečnostní problémy země. Premiér Núrí al-Málikí dnes iráckému parlamentu v Bagdádu představil své kandidáty a ten jim vzápětí odhlasoval důvěru.

Ministrem obrany byl jmenován Abdulkádir Muhammad Džásim. Tento sunnitský Arab dosud byl vrchním velitelem pozemních nové irácké armády. Jako velitel tankového vojska působil již v 80.letech ve válce Iráku proti Íránu. Ostatní ministerské posty obsadili šíitští členové vládnoucí Sjednocené irácké koalice: rezort vnitra bude spravovat Džawád al-Bólání, státním ministrem pro národní bezpečnost se stal Šérwán al-Wáilí.

Ministři byli shodou okolností jmenováni krátce poté, co byl v provincii Dijálá severovýchodně od Bagdádu zabit Abú Musab az-Zarkáwí. Ten vedl organizaci Základna svatého boje v Mezopotámii (Káidat al-džihád fí bilád ar-Ráfidajn), zřejmě nejaktivnější teroristickou síť v Iráku. Podle amerických zpravodajských informací az-Zarkáwí pobýval v Iráku již za režimu Saddáma Husajna a zřejmě byl v přímém kontaktu i s islamistickými teroristy v Kurdistánu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku