Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 12. 6. 2006 Petr Kubálek
 Kuvajtský duchovní: sponzorovat Hamás je hřích
Nejvyšší šíitský duchovní v Kuvajtu Muhammad Bákir al-Muhrí vydal právní stanovisko (fatwá), kterým považuje za zakázané (harám), aby muslim finančně podporoval palestinské hnutí Hamás. O rozhodnutí včera přinesla zprávu kuvajtská média a jeho text se objevil na internetových stránkách al-Muhrího kanceláře.

Al-Muhrí je generálním tajemníkem Shromáždění šíitských duchovních v Kuvajtu (Tadžammu ulamá aš-šía fil-Kuwajt) a místním zástupcem předního šíitského duchovního Alího as-Sístáního. Svým právním výnosem reagoval na prohlášení, kterým palestinské vládní hnutí označilo nedávno zabitého teroristu Zarkávího (Abú Musab az-Zarkáwí, vlastním jménem Ahmad Fadíl an-Nazzál al-Chalájle) za symbol „iráckého osvobozeneckého hnutí“.

„Podle islámského práva je rozhodně zakázané a hříšné, aby čestný muslim dal třeba jen jediný groš hnutí Hamás,“ píše se na al-Muhrího webu. „Al-Muhrí vyzval kuvajtskou vládu i vlády některých dalších muslimských zemí, aby nefinancovaly toto hnutí, které podporuje Saddáma a Zarkávího a podněcuje terorismus,“ říká ve stejném textu kancelář šíitského klerika.

Al-Muhrího vyjádření je bez nadsázky převratné. Je to totiž vůbec poprvé, co muslimský duchovní adresuje palestinským politikům nějakou kritiku, navíc takto ostrou. Palestinská kauza dosud vždy byla v politických i náboženských kruzích muslimských zemí nedotknutelná a nezpochybnitelná.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku