Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 9. 10. 2006 Petr Kubálek
 Americká ministryně zahraničí navštívila irácký Kurdistán
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová minulý týden navštívila několik zemí Blízkého východu včetně Iráku. Svou cestu završila v pátek 6.října zastávkou v Hauléru (Arbíl), hlavním městě iráckého autonomního Kurdistánu.

Riceová se setkala s prezidentem autonomního regionu Masúdem Bárzáním a předsedou autonomní vlády Néčirvánem Bárzáním. Ještě v Hauléru následovala společná tisková konference, kde Condoleezza Riceová a Masúd Bárzání shrnuli hlavní témata proběhlých jednání. Mezi ně patřil irácký program národního smíření a budoucnost federativního uspořádání v Iráku. Podle zpráv světových agentur se rovněž jednalo o těžbě ropy, neboť rozdělení kompetencí v této oblasti se nedávno stalo předmětem sporu mezi iráckým ministerstvem ropného průmyslu a kurdskou autonomní vládou.

Jediným vojenským tématem rozhovorů byla Strana pracujících Kurdistánu (PKK), kterou Spojené státy uvádějí na seznamu teroristických organizací a jejíž činnost byla letos v srpnu zakázána také v Iráku. Riceová tento krok ocenila.

Nakolik je známo, jednání se nijak nedotkla prohlášení iráckého prezidenta Tálabáního, který v nedávném mediálním rozhovoru uvedl, že v iráckém Kurdistánu by v budoucnu mohly být zřízeny americké vojenské základny. (Překlad rozhovoru je k dispozici na našich stránkách.)


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku