Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 3. 8. 2004 Petr Kubálek
 Saddám byl sexuálně zneužit, tvrdí muslimští duchovní
Svržený irácký diktátor Saddám Husajn byl pod záminkou vyšetření prostaty vystaven sexuálnímu zneužití. Toto obvinění vznesla irácká Organizace muslimských duchovních (Haj´at ulamá al-muslimín). Informaci z arabského deníku At-Taáchí (Bratrství), vydávaného Demokratickou stranou Kurdistánu, včera citoval tiskový přehled Institutu pro válečné a mírové zpravodajství.

Jak minulý týden sdělil kurdský aktivista Bachtijár Amín, který od konce června zastává funkci iráckého ministra pro lidská práva, Saddám Husajn trpí infekčním onemocněním prostaty, ale navrhovaný chirurgický zákrok odmítl. Na základě Amínových informací přinesl britský deník Guardian vůbec „první popis života iráckého despoty ve vězení“, jehož hlavní titulek oznamoval: „Jak Saddám tráví den: zahradničí, čte a jí koblihy“.

Podle posledních zpráv byl v Iráku zadržen Musanná Háris ad-Dárí, který je mluvčím zmíněné Organizace muslimských duchovních. Toto sdružení sunnitských duchovních v Iráku bylo ustaveno po loňském pádu Saddámova režimu. Svými prohlášeními opakovaně vystupovalo proti okupaci země a na podporu bývalého politického uspořádání v Iráku, současně však odsoudilo některé z vražd zahraničních rukojmí.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku