Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 6. 8. 2004 Petr Kubálek
 Kurdové i jejich advokáti žádají řádnou azylovou proceduru v Japonsku
V pondělí 2.srpna byl v Tokiu převezen do nemocnice kurdský muž, který drží hladovku na protest proti tomu, že mu byla v Japonsku zamítnuta žádost o politický azyl, ale i proti způsobu jejího vyřizování. Hladovka, kterou držel od 13.července, byla spojena i s nepřetržitou stávkou vsedě před pobočkou Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v tokijské čtvrti Šibuja.

Jak informovala anglická mutace deníku Asahi Šimbun, osmačtyřicetiletý Ahmet Kazankıran je občanem Turecka. O azyl v Japonském císařství žádá i se svou šestičlennou rodinou. Ta se jeho protestního sezení také účastnila, stejně jako rodina jiného kurdského uprchlíka z Turecka, jímž je třicetiletý Erdal Doğan.

Celkově 11 Kurdů tímto způsobem chce docílit, aby jim Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pomohl s azylovým řízením v Japonsku, případně s vycestováním do jiné země.

Jak uvádí Asahi Šimbun, za poslední 3 roky požádalo o azyl v Japonsku celkem 252 lidí z Turecka, většinou Kurdů. Všichni ale byli odmítnuti.

Ve středu 4.srpna se proti způsobu projednávání žádostí o azyl ozvali také právní zástupci kurdských běženců. Bylo totiž zjištěno, že imigrační úředníci z Japonska letos cestovali přímo do Turecka, aby tam získali informace o některých z kurdských žadatelů o azyl. Anglická verze japonského deníku Jomiuri dnes upřesnila, že dva vyslanci japonské strany letos v červnu a červenci navštívili rodiny devíti tureckých Kurdů, kteří žádají o útočiště v Japonsku. Jeden z japonských vyslanců se představoval jako diplomat a druhý jako novinář. Přesto, jak upozornili japonští advokáti, takový postup je v rozporu s mezinárodními standardy azylového řízení. Navíc jeden z kurdských běženců uvedl, že jeho rodinu v Turecku začala kvůli neobvyklé japonské návštěvě vyšetřovat policie.

Ve středu 4.srpna byla tomuto problému věnována tisková konference, na níž promluvili zástupci všech relevantních stran. Představitel japonského Imigračního úřadu na konferenci prohlásil, že „šetření v zemi původu žadatelů je standardní procedura“, jak jeho slova tlumočí list Jomiuri.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku