Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 24. 11. 2006 Petr Kubálek
 Nový film o jezídech uveden v Montrealu
Na festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu se minulý týden promítal nový celovečerní snímek o náboženské komunitě jezídů. Informace byla zveřejněna na internetových stránkách festivalu.

Film Stopy: Paví lid natočila v Belgii žijící kurdská dokumentaristka Binevşa Bęrîvan a zaměřila se v něm na jezídskou menšinu v Arménii.

Většina jezídů hovoří kurdsky a v tomto jazyce se také předává jejich náboženská tradice. Život jezídů v různých částech světa (nejen v Arménii) přiblížil český dokument Vyznavači Anděla Páva, natočený před třemi lety.

Jezídy v Iráku ohrožuje teror
Náboženská centra jezídismu se nacházejí na území iráckého Kurdistánu. Řada jezídů v Iráku žije mimo území kurdské autonomie, kde se však stále častěji objevují případy cílených vražd jezídů. Islamističtí extremisté totiž komunitu jezídů považují za odpadlíky od islámu. Takto například v pondělí 20.listopadu místní média v Mosulu (al-Músil) informovala, že na jednom z minibusových nádraží v tomto severoiráckém městě byli zastřeleni tři jezídští muži: Rašíd Chalaf Rašó, Asuad Chalaf Rašó a Antar Júnis Bázán zde byli na návštěvě z oblasti Šingál (Sindžár), jejíž obyvatelé se často dají poznat podle typického oblečení a vizáže.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku