Americká Studijní skupina pro Irák (Iraq Study Group), která připravila včera zveřejněná doporučení ke změně americké politiky v Iráku, vzbudila nevoli u oficiálních představitelů i mediálních komentátorů v iráckém Kurdistánu. Předseda tamější autonomní vlády Néčírván Bárzání dnes na tiskové konferenci v Hauléru (Arbíl) upozornil, že členové týmu pod vedením bývalého amerického ministra zahraničí Jamese Bakera a bezpečnostního experta Lee Hamiltona sice letos byli v Iráku, avšak „nebyli ochotni navštívit Kurdistán a seznámit se s našimi názory“. Bárzání vyslovil přesvědčení, že zpráva není vyvážená.
Bárzání dále kritizoval návrh Baker-Hamiltonovy komise, aby bylo odloženo rozhodnutí o statutu irácké provincie Karkúk a dalších sporných území, kde vysoké procento obyvatel tvoří Kurdové. Přitom článek 140 irácké ústavy předpokládá, že nejpozději do konce roku 2007 by referendum v příslušných oblastech ukázalo, zda budou připojeny ke kurdské autonomii či nikoli.
V podobném duchu jako Néčírván Bárzání dnes hovořili mnozí kurdští komentátoři v iráckých médiích. Americký deník Washington Post v této souvislosti otiskl stanovisko Nadžmuddína Karíma (Najmaldin Karim), ředitele Kurdského institutu ve Washingtonu, který se domnívá, že mezi poradci Bakerova a Hamiltonova týmu byla „řada zarytých arabofilů – rádoby objektivních analytiků, kteří se stavěli proti osvobození Iráku a dlouhodobě obhajují arabské diktatury“.
Dodatek: Po zveřejnění této zprávy se ke kritickým hlasům připojili také prezident autonomního iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání (v tiskovém prohlášení z pozdějších hodin čtvrtka 7.prosince – anglický překlad zde) a irácký prezident Džalál Tálabání (na brífinku v neděli 10.prosince).
|