Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 14. 12. 2006 Petr Kubálek
 Osud Kurdek unesených do Egypta je stále neznámý
Prezident mezinárodní Společnosti pro ohrožené národy Tilman Zülch vyzval egypskou první dámu Súzán Mubárakovou, aby přispěla k vysvětlení osudu mladých Kurdek, které v 80.letech zřejmě byly odvlečeny z Iráku do Egypta. Manželku egyptského prezidenta již před třemi lety na problém upozornila Mezinárodní aliance pro spravedlnost. Zülch však v rámci své gratulace k německé ceně lidských práv, kterou Mubáraková letos dostala, o kauze pohřešovaných Kurdek napsal: „Podle našich informací jste se k tomu bohužel zatím ani nevyjádřila, ani jste nezasáhla.“

Súzán Mubáraková je známá podporou lidských práv, zejména dětí a žen, za což byla letos oceněna německou Medailí dr. Rainera Hildebrandta. Ta jí byla předána v neděli 10.prosince. Na toto datum každoročně připadá světový Den lidských práv.

O únosu žen informovala v roce 2003 Mezinárodní aliance pro spravedlnost s odvoláním na dokument tehdy čerstvě nalezený na „ústředí tajné policie v Karkúku“, podle něhož bylo 18 mladých Kurdek ve věku mezi 14 a 29 lety za koordinace orgánů tehdejšího iráckého režimu prodáno „jako otrokyně nebo ... do několika nočních klubů v Egyptské arabské republice“. Společnost pro ohrožené národy upřesnila, že dívky a ženy zmizely v roce 1987 a že „některé z nich mohly být později [v Egyptě] nuceně provdány“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku