Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 12. 2006 Petr Kubálek
 Sýrie a Írán udeřily proti kurdským aktivistům
Režimy v Sýrii a Íránu během prosince přikročily k represivním akcím proti kurdským politikům a aktivistům.

Ve středu 20.prosince byl v syrském městě Halabu zadržen Muhjiddín Šéch-Álí, který patří mezi přední činitele kurdské strany Jakítí (Jednota), v Sýrii zakázané. Mezinárodní Společnost pro ohrožené národy upozornila, že Šéch-Álího zadržela vojenská rozvědka a jeho další osud je neznámý. Stalo se tak poté, co syrské bezpečnostní složky v neděli 10.prosince násilně zasáhly proti pokojné demonstraci v převážně kurdském městě Kámišló (al-Kámišlí) na severovýchodě Sýrie. Demonstrace se konala u příležitosti celosvětového Dne lidských práv. Zásah vedl k závažným zraněním mezi demonstranty včetně čtyř známých členů strany Jakítí.

V Íránu je zase na neznámém místě zadržován kurdský aktivista a novinář Šérkó Džihání. Organizace Amnesty International obdržela informace, že ho 27.listopadu zatkly „revoluční“ orgány ve městě Mahábádu v íránském Kurdistánu. Džiháního zatčení souvisí s tím, že upozorňoval na předchozí porušování lidských práv v regionu. 6.prosince byl Džihání převezen z mahábádské věznice na neznámé místo.

Jak dále sdělila Amnesty International, Džihání zatelefonoval své rodině 13.prosince. Nedokázal však sdělit, kde je zadržován. Džihání na protest proti svému zatčení od 30.listopadu drží hladovku.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku