Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 29. 12. 2006 Petr Kubálek
 Největší kurdská strana v Íránu zažívá rozkol
V prosinci se potvrdily zprávy o rozkolu v řadách Demokratické strany íránského Kurdistánu – nejstarší a největší politické strany, která hájí zájmy Kurdů v dnešní Islámské republice Írán. Jak v úterý 19.prosince sdělilo Rádio Svobodný Irák, osm z jednadvaceti členů politbyra strany se odtrhlo od jejího vedení a založilo samostatnou platformu.

Demokratická strana íránského Kurdistánu vznikla v roce 1945. Byla úzce spjata s takzvanou mahábádskou republikou – krátkým obdobím po druhé světové válce, kdy malá část íránského Kurdistánu vyhlásila nezávislost. Demokratická strana íránského Kurdistánu bojovala proti režimu íránského šáha i proti současnému islamistickému systému v Íránu. Od 70.let až do svého zavraždění v roce 1989 stranu vedl Abdurrahmán Kásimlú (Abdul Rahman Ghassemlou), bývalý docent Vysoké školy ekonomické v Praze.

Strana po celou dobu své existence působila v ilegalitě. Základnu pro své aktivity má v Evropě, ale především v autonomním iráckém Kurdistánu. Tam se také v červnu 2004 konal sjezd, na němž byl za generálního tajemníka strany zvolen Mustafá Hidžrí. Jak Rádiu Svobodný Irák řekl Kamál Karímí, který je jedním z revoltujících členů vedení Demokratické strany íránského Kurdistánu, důvodem jejich odtržení je právě jejich nespokojenost s politikou Hidžrího. Ten je údajně příliš vstřícný i vůči takovým skupinám íránské opozice jako jsou třeba stoupenci svržené monarchie, kterým práva Kurdů – jak se obává Karímí – nic neříkají.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku