Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 13. 1. 2007 Petr Kubálek
 Radnice chce jednat kurdsky, Ankara posílá inspekci
Radnice jedné ze čtvrtí Diyarbakıru (mezi Kurdy známého též jako Áméd), který je někdy označován ze neoficiální hlavní město tureckého Kurdistánu, chce vedle turečtiny oficiálně používat i kurdštinu a další jazyky. V sobotu 6.ledna o tom informoval deník Turkish Daily News. Ačkoli záměr místních radních ještě musí schválit magistrát Diyarbakıru a úřad guvernéra celé provincie, turecké ministerstvo vnitra se již chystá poslat inspekci.

List Turkish Daily News citoval sociologa Aslana Özdemira, který pro radnici v diyarbakırském okrsku Sur prováděl průzkum a zjistil, že 72% jeho obyvatel hovoří kurdsky, ale jen 24% turecky. Vedle toho se ukázalo, že ještě 4% místních používají arabštinu a 3% syrštinu nebo arménštinu. Radnice proto plánuje, že oficiálně umožní svým návštěvníkům jednat ve všech těchto jazycích, ale navíc také v angličtině. Starosta Abdullah Demirbaş totiž pro srovnání poukázal na fakt, že v ulicích turisticky zajímavého Diyarbakıru jsou rozmístěny orientační tabule v turečtině, angličtině a němčině.

Deník Turkish Daily News nicméně sdělil, že turecké ministerstvo vnitra již v tiskovém prohlášení ohlásilo chystanou inspekci, která má zjistit, zda plán radních v Diyarbakıru není v rozporu se zákonem. V Turecké republice bylo až do roku 1991 nelegální používat kurdský jazyk. Od roku 2003 je povoleno – byť s výraznými omezeními – kurdsky vysílat ve státních médiích a vyučovat v soukromých institucích. Používat kurdštinu pro politické účely je však v Turecku nadále formálně zakázáno.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku