Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 13. 1. 2007 Petr Kubálek
 Kurdští politici odsoudili zadržení zástupců Íránu
Vrcholní představitelé kurdské autonomie v Iráku odsoudili akci amerických vojáků, kteří ve čtvrtek 11.ledna vnikli do budovy íránského styčného úřadu ve městě Haulér (mezinárodně známého též pod názvem Arbíl, případně – v chybném přepisu – jako Irbil nebo Irbíl) a zadrželi šest jeho zaměstnanců. „Lid [iráckého] Regionu Kurdistán protestuje a zavrhuje tento čin, který je porušením naší vnitřní suverenity,“ říká se ve společném prohlášení, které ještě v den incidentu vydala kancelář prezidenta autonomního iráckého Regionu Kurdistán spolu s autonomní vládou této oblasti.

Jeden ze zaměstnanců styčného úřadu (který byl i v samotném textu kurdského prohlášení chybně označen jako konzulát) byl mezitím propuštěn. Jak včera informovala agentura Reuters, o propuštění dalších intenzivně jedná irácký ministr zahraničí Hóšjár Zébárí, který je shodou okolností Kurd.

Město Haulér je správním střediskem autonomního Kurdistánu v Iráku. Svůj zastupitelský úřad nekonzulárního charakteru má v tomto městě i Česká republika.

Zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Tom Casey na včerejší tiskové konferenci ve Washingtonu uvedl, že podle informací mnohonárodnostních sil v Iráku byli zaměstnanci íránského úřadu napojeni na íránské milice známé jako „revoluční gardy“, jakož i na „další íránské složky, které … podněcují násilí“. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí kontroval požadavkem, aby Spojené státy zastavily „ilegální a avanturistické akce“ v Iráku.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku