Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 30. 1. 2007 Petr Kubálek
 Pokračuje soud s „Chemikem Alím“
V Bagdádu včera pokračovalo soudní řízení v kauze al-Anfál, tedy vyhlazovací kampaně, kterou irácký režim vedl proti Kurdům v 80.letech a při které zahynulo možná až 183 000 lidí.

Hlavním obžalovaným v procesu je Alí Hasan al-Madžíd, bratranec svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna. V Iráku a dnes i po celém světě je spíše znám pod přezdívkou „Chemický Alí“ nebo „Chemik Alí“. Tu mu v hořké ironii dali sami Kurdové, neboť součástí vojenských akcí, které v 80.letech řídil, bylo použití chemických zbraní.

Jak informovaly světové tiskové agentury, Madžíd se při předchozích stáních opakovaně přiznal, že rozhodl o masovém vystěhování kurdských civilistů z vesnic a některých měst. Akci, která vedla ke zničení takřka celého kurdského venkova v Iráku a zanechala i rozsáhlé ekologické škody, nyní Madžíd obhajuje tím, že k nařízení ho donutila tehdy probíhající irácko-íránská válka. Prokuratura však namítla, že část dotčených území ležela daleko (více než 100 kilometrů) od íránských hranic.

Doznání Chemika Alí k násilnému postupu proti Kurdům není nic nového. Ještě před pádem Saddámova režimu měla organizace Human Rights Watch k dispozici nahrávky, na nichž se irácký velitel hrdě hlásí ke svým činům.

Částečný obrat však nastal při včerejším soudním stání: Madžíd popřel, že by věděl o táborech, kde vystěhovaní kurdští civilisté včetně žen a dětí byli mučeni a zabíjeni. „Věřte mi, o těch táborech jsem nikdy neslyšel, až tady u soudu,“ citovala agentura AFP Madžídova slova.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku