Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 30. 1. 2007 Petr Kubálek
 Kurdští šíité mezi oběťmi dnešních výbuchů v Iráku
Nejméně 55 lidí dnes zemřelo při bombových útocích, které mířily proti oslavám ášúrá – významného svátku šíitské odnože islámu. Podle agentury AFP došlo k výbuchům také ve městech Chánakín (známé též jako Chánikín) a Mandalí, kde žijí Kurdové šíitského vyznání.

Agentura AFP dnes oznámila, že sebevražedný útočník v mešitě ve městě Mandalí zabil 23 šíitských muslimů a dalších 57 zranil. V Chánakínu explodovala nálož poblíž šíitské mešity a usmrtila 12 věřících.

Obě města leží poblíž hranic s Íránem, v mnohonárodnostní irácké provincii Dijálá. Velkou část jejich obyvatel tvoří Kurdové z kmenového svazu Fajlí. Ti se hlásí k šíitskému islámu, zatímco většina Kurdů jsou sunnité.

Chánakín už zažil rozsáhlý teroristický útok v listopadu 2005. Naopak Mandalí dosud patřilo mezi oázy klidu v násilím zmítané provincii Dijálá.

Zastupitelstva obou měst loni vznesla oficiální požadavek na připojení k autonomnímu iráckému Kurdistánu, což mezi politiky i obyvateli ostatních částí provincie Dijálá vzbudilo jistý rozruch.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku