Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 31. 8. 2004 Petr Kubálek
 Turkmenský vysoký úředník zavražděn v Karkúku
V iráckém městě Karkúk byl zavražděn předseda městské komise pro vzdělávání. Oznámily to agentury AP a AFP s odvoláním na policejní zdroje ve městě. Ibráhím Ismáíl byl zastřelen v autě, když jel dnes ráno do zaměstnání. Šest neznámých útočníků střílelo během předjíždění Ismáílova vozu. Střelba zranila i tři představitelovy osobní strážce, z toho jednoho vážně.

Motivy ani identita útočníků nejsou známy. Ismáíl byl turkmenské národnosti a patřil k Frontě iráckých Turkmenů, který opakovaně organizovala demonstrace proti začlenění Karkúku do kurdského federálního území v budoucnosti. Ismáíl údajně v minulosti čelil kritikám Kurdů za to, že do vyšších funkcí jmenoval pouze příslušníky své národnosti. Komise, kterou vedl, měla řídící pravomoc nad základním a středním školstvím ve městě.

Etnicky smíšené město Karkúk, jehož populační složení ovlivnila násilná arabizace v 70.letech, je potenciálním ohniskem konfliktu v Iráku.

Rovněž dnes dopoledne byli v Karkúku postřeleni tři policisté, na jejichž hlídkový vůz zahájili palbu maskovaní útočníci. V západní části Karkúku výbuch bomby nastražené na silnici zranil jednoho policistu těžce a další tři lehce.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku