Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 9. 2. 2007 Petr Kubálek
 Chyba amerických vojáků zabila 8 Kurdů
Americká armáda dnes omylem zaútočila na kurdské vojáky v severním Iráku a nejméně osm z nich zabila. Informovala o tom světová média.

Podle kurdských činitelů citovaných agenturou Reuters bylo osm Kurdů zabito a nejméně šest zraněno, když na ně ve východní části města Mosul (al-Músil) zaútočily vrtulníky americké armády. Podle BBC jsou všechny oběti z řad bývalých kurdských partyzánů péšmarga, kteří byli začleněni do iráckého vojska. V Mosulu hlídali kancelář Vlasteneckého svazu Kurdistánu; američtí vojáci však vycházeli z informací, že jedna z okolních budov sloužila k ilegální výrobě zbraní.

Kurdští péšmarga zažili „přátelskou palbu“ ze strany americké armády už v dubnu 2003, kdy se podíleli na svržení režimu Saddáma Husajna právě v Mosulu a jeho okolí. Americký nálet tehdy zabil nejméně 18 členů kurdského konvoje. O život přišel i tlumočník pracující pro BBC a jedním z těžce zraněných byl bratr Masúda Bárzáního, nynějšího prezidenta kurdské autonomie.

V násilím zmítaném Mosulu žijí převážně Arabové, ale velký podíl zde mají i Kurdové, Turkmeni a další menšiny. Místní kanceláře kurdských politických stran se často stávají terčem teroristických útoků. Například 15.ledna tohoto roku chtěl v Mosulu do jedné z poboček Demokratické strany Kurdistánu najet sebevražedný útočník v autě naloženém trhavinou. Minul však cíl a zabil nejméně pět civilistů. Podle agentury Reuters si tento útok vyžádal 28 zraněných.

Dodatek: Kurdská tisková agentura Pajámnér 6.března informovala, že den předtím se za smrt kurdských vojáků oficiálně omluvil představitel Pentagonu a pozůstalým přislíbil odškodné.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku