Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 12. 2. 2007 Petr Kubálek
 Saddámův ministr před soudem za masakry Kurdů
V Bagdádu včera pokračovalo soudní řízení s činiteli bývalého iráckého režimu, kteří řídili operace al-Anfál. Při nich bylo v letech 1987-1988 zabito nejméně 100 000 Kurdů, ale možná i dvakrát tolik.

Před soudem stanul bývalý irácký ministr obrany Sultán Hášim Ahmad – muž číslo 27 na seznamu hledaných představitelů svrženého iráckého režimu, který v roce 2003 vydala americká armáda.

Bývalý ministr obrany: Nic jsem nevěděl
Místní média informovala, že prokurátor Munkiz Ál Firaun na úvod včerejšího stání – které bylo v pořadí čtyřicáté druhé v této kauze – nechal promítnout filmový záznam, kde bylo vidět irácké vojáky při vystěhovávání a zabíjení kurdských civilistů. Bývalý ministr obrany však popřel, že by věděl o zapojení armády do podobných akcí nebo o existenci masových hrobů v Iráku. Připustil, že k zabíjení mohlo dojít bez jeho vědomí; na některé související otázky kladené soudcem však odmítl odpovědět.

Podobně se Ahmad vyjádřil o prokazatelném nasazení chemických zbraní v operacích al-Anfál. Soudce citoval dokument ministerstva obrany, který hovořil o použití „zvláštní munice“ (arabsky itád cháss) a odkazoval na přesnější informace v „tajném osobním dopise“. Ačkoli z jiných dokladů je zřejmé, že výraz „zvláštní munice“ v irácké armádě označoval chemické zbraně, Ahmad se k tomu neznal. Když se ho v procesu, který přenášela satelitní televize al-Hurra, soudce dotázal na bombardování kurdských civilistů bojovým plynem, bývalý ministr obrany řekl: „Takové rozkazy jsem nedostal, nevydal ani neplnil.“

Název al-Anfál měl posvětit genocidu
Bývalé irácké vedení pojmenovalo operace al-Anfál podle 8.kapitoly (súry) islámské svaté knihy Koránu. Právě tato kapitola, jejíž arabský název znamená „válečná kořist“, totiž obsahuje podrobné pasáže o boji, který Muhammad – prorok islámu – vedl proti „nevěřícím“ v Arábii.

Další oprátka za Dudžajl
Světová média mezitím informovala, že odvolací instance iráckého Nejvyššího trestního soudu dnes změnila rozsudek nad bývalým iráckým viceprezidentem Táhá Jásínem Ramadánem. Ten byl původně odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na neúměrných represích, které v roce 1982 paušálně postihly obyvatele arabského města ad-Dudžajl, když se necelá desítka jejich rodáků pokusila o atentát na tehdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku