Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 29. 3. 2007 Petr Kubálek
 Průlom v kauze Uzunoğlu – ta však nekončí
Vleklá soudní kauza kurdského podnikatele a lékaře Yekty Uzunoğlu (v kurdských kruzích známého i jako Yekta Geylanî) zaznamenala největší zvrat za poslední roky: Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že Uzunoğlu se dopustil vydírání a mučení na tureckém občanu Gürkanu Gönenovi, a uložil mu dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Dnes o tom informovala Česká tisková kancelář (ČTK), Česká televize a další česká média (např. servery iDnes, Aktuálně.cz a Novinky.cz).

Kurd narozený v Turecku a žijící v České republice už strávil ve vazbě přes dva a půl roku. Původně byl obviněn i za únos, tunelování, trojnásobný pokus o vraždu a mučení dalších dvou osob kromě Gürkana Gönena. Žádné z těchto obvinění se však neprokázalo a soudní proces byl v roce 2003 pro neúměrně dlouhé trvání – a po neúspěšném pokusu předat kauzu tureckým soudům – zastaven. Roku 2004 bylo řízení před českými soudy obnoveno na žádost samotného Uzunoğlua. Ten se proti dnešnímu rozsudku odvolal. Případ tak putuje dále k pražskému Městskému soudu.

Nejistá identita
Uzunoğlu zdůrazňuje, že klíčový svědek v jeho kauze Gürkan Gönen – soudem nyní uznaný za poškozeného – je někdejší policejní konfident. Česká média o něm referovala také pod jménem Gürken Gönen. Sám v minulosti vystupoval pod krycím jménem Otan Göksel. Tím však komplikace nekončí: když Gönen alias Göksel přišel v srpnu 2006 svědčit před pražský soud, Uzunoğlu vyslovil přesvědčení, že to je ve skutečnosti úplně jiný Turek – Mustafa Özer, mezinárodně stíhaný za atentát na papeže Jana Pavla II. z roku 1981.

Hladovka pokračuje
Yektu Uzunoğlu v jeho kauze podpořili signatáři otevřeného dopisu Žalujeme. Mnozí z nich, včetně bývalého prezidenta Václava Havla, během uplynulých dvou týdnů drželi za Uzunoğlua solidární štafetovou hladovku.

K dnešnímu rozsudku vzápětí po jeho vynesení vyjádřila výhrady organizace pro lidská práva Amnesty International.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku