Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 6. 4. 2007 Petr Kubálek
 Pětice Íránců zůstává v americkém zajetí
Vyslanec Íránské islámské republiky se bude moci setkat s pěti svými krajany, které před bezmála třemi měsíci zadržela americká armáda v Hauléru (Arbíl), hlavním městě autonomního iráckého Kurdistánu. Turecký deník The New Anatolian tuto informaci s odvoláním na „íránská státní média“ zveřejnil včera – tedy v den, kdy Írán propustil na svobodu 15 britských vojáků, které zadržoval od konce března.

Jak napsal list The New Anatolian, podle iráckého ministra zahraničí Hóšjára Zébárího nemá lednové zajetí íránských občanů v iráckém Kurdistánu (ze strany americké armády) žádnou souvislost s pozdějším, březnovým zajetím britských vojáků ve vodách Perského zálivu (ze strany íránských ozbrojených sil). Toto potvrdily i íránské zdroje.

Stále se čeká na vyjasnění identity Íránců, kteří zůstávají v zajetí americké armády. Již v lednu totiž rakouská média přinesla tvrzení, že jeden ze zadržených se možná přímo účastnil vraždy kurdského politika Abdurrahmána Kásimlú (Abdul Rahman Ghasemlou) v roce 1989.

Zadržení jsou podle íránské vlády diplomaté. Spojené státy a Irák to však zpochybňují. Podle amerických představitelů mohli zadržení Íránci být zapleteni do pašování zbraní do Iráku.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku