Ségolène Royalová, která kandiduje na úřad francouzského prezidenta, má úzké vztahy ke Kurdům. V minulosti byla obhájkyní známé kurdské političky Leyly Zana a jejích kolegů, které Turecko v letech 1994-2004 věznilo za projevy ke kurdské problematice.
Loni na tuto kapitolu ze života Ségolène Royalové upozornil turecký deník Zaman a nizozemský publicista Vladimir van Wilgenburg.
V případu Leyly Zana a jejích kolegů se angažoval Mezinárodní výbor za propuštění kurdských poslanců uvězněných v Turecku (CILDEKT). Stránky Kurdského institutu v Paříži uvádějí, že Ségolène Royalová patřila mezi viceprezidenty tohoto výboru. Jeho prezidentkou byla jiná, ještě známější francouzská zastánkyně práv Kurdů – bývalá první dáma Francie Danielle Mitterrandová.
První kolo francouzských prezidentských voleb probíhá právě dnes. V případě, že žádný z dvanácti kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči o přízeň francouzských občanů ve druhém kole. To je naplánováno na neděli 6.května.
Šance Royalové na úspěch jsou velmi vysoké: i v případě, že pravicový kandidát Nicolas Sarkozy vyhraje první kolo, lze očekávat, že v druhém kole se jeho odpůrci sjednotí a odevzdají své hlasy právě Ségolène Royalové.
|