Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 25. 4. 2007 Petr Kubálek
 Jezídi v Iráku terčem extremistů
Nejméně 23 příslušníků náboženské menšiny jezídů bylo v neděli 22.dubna hromadně zavražděno v severním Iráku. K útoku došlo v převážně arabském městě Mosul (al-Músil). Autobus, který převážel zaměstnance místní textilky, byl zastaven ozbrojenou skupinou. Její členové podle osobních dokladů identifikovali, kteří z pasažérů jsou jezídi, a postříleli je. Jde o dlouhodobě největší cílené napadení jezídů.

O události informovala tisková agentura AP. Podle její zprávy měl útok jasně náboženský motiv – pachatelé se výslovně odvolávali na islám a na dva týdny starý incident, kdy (podle sdělení Irácké tiskové agentury) několik jezídských mužů poblíž Mosulu ukamenovalo sedmnáctiletou dívku za to, že se od jezídismu odvrátila a stala se muslimkou.

Násilí se stupňuje
Jezídi, kteří mluví většinou kurdsky, praktikují svébytné náboženství odlišné od islámu. Nejvíce jich žije v Iráku. Ačkoli existují četné přátelské kontakty mezi jezídskými a muslimskými jednotlivci a rodinami, zakořeněnou nedůvěru mezi oběma tábory nelze přehlížet. Například mezi muslimy je obecně rozšířeno podezření, že jezídi uctívají satana.

V Mosulu jsou vraždy s náboženským a etnickým pozadím takřka na denním pořádku. Jejich terčem se i v minulosti stávali jezídi, dosud nikdy však v takovém rozsahu jako nyní. K protijezídským nepokojům nicméně došlo letos v únoru ve smíšené jezídsko-muslimské obci Šéchán východně od Mosulu. V tomto roce už na násilí proti jezídům a dalším náboženským menšinám v Iráku upozornila podrobná zpráva Mezinárodní skupiny pro práva menšin (Minority Rights Group International), která sídlí v Londýně.

Turecký deník Turkish Daily News udává, že za poslední čtyři roky zahynulo při násilnostech v Iráku již 215 jezídů. Údaje o celkovém počtu jezídů v Iráku se značně liší; podle umírněných odhadů evropských akademiků tento počet nepřesahuje 200 000.

Dodatek: V den, kdy se připravovala tato zpráva, o stejných událostech informovala také internetová stránka britské BBC.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku