Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 9. 5. 2007 Petr Kubálek
 Prezident autonomního Kurdistánu měl projev v Bruselu
Masúd Bárzání, který je prezidentem autonomní části iráckého Kurdistánu, je na oficiální návštěvě Bruselu. V pondělí 7.května zde mimo jiné jednal s představitelem Evropské unie pro zahraniční politiku Javierem Solanou. Včera pak Bárzání promluvil k členům zahraničního výboru Evropského parlamentu. V projevu, který citovaly světové tiskové agentury, se Bárzání zaměřil na vztahy s Tureckem a budoucnost mnohonárodnostního iráckého města Karkúk (též Kirkúk).

„Karkúk je irácké město, které svým charakterem patří ke Kurdistánu, a nikdo zvenčí nemá právo do toho zasahovat,“ řekl Bárzání podle agentury AP v projevu tlumočeném z kurdštiny. Zároveň varoval před odkládáním referenda o budoucím statutu Karkúku, které se na základě irácké ústavy má uskutečnit ještě letos. Podle Bárzáního, jak jeho slova citovala agentura AP, by takový krok „způsobil zásadní problémy pro celý Irák“.

Proti referendu v Karkúku se staví zejména Turecko, které se odvolává na zájmy tamní početné turkmenské komunity. Bárzáního výroky o turecké politice vůči Karkúku před měsícem vyvolaly bouřlivé reakce mezi tureckými představiteli. Nyní v Bruselu, podle agentury Reuters, Bárzání ke stejné otázce prohlásil: „Je potřeba velmi jasně říci, že řeč hrozeb už neplatí … My jsme pro konstruktivní dialog. Nikomu nevyhrožujeme, ale ani si od nikoho nenecháme vyhrožovat.“

Jak dále uvedla agentura Reuters, Bárzání vyzval Turecko, aby jako kartu ve své politice vůči Iráku nepoužívalo svůj problém s militantní Stranou pracujících Kurdistánu (PKK), která proti Turecku vede ozbrojené akce. „Toto je samozřejmě politický problém. … Pokud se [Turci] budou upínat k myšlence vojenského řešení, nebude to mít úspěch,“ řekl v belgické metropoli Bárzání.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku