Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 9. 5. 2007 Petr Kubálek
 14 mrtvých při sebevražedném útoku v iráckém Kurdistánu
Sebevražedný útočník dnes zabil 14 lidí a zranil dalších 87 ve městě Haulér (též Arbíl), které je metropolí autonomního Regionu Kurdistán v Iráku. Atentátník se v autě naloženém trhavinou odpálil před budovami ministerstva vnitra a speciálních bezpečnostních jednotek. Informovala o tom místní tisková agentura Pajámnér.

Většina obětí útoku pochází z řad zaměstnanců ministerstva a bezpečnostních jednotek. Podle agentury Pajámnér to oznámil regionální ministr Kurdistánu pro záležitosti vnitra Abdulkarím Sultán Šingárí (známý též pod jménem Karím Sindžárí).

Autonomní Kurdistán je díky fungujícím bezpečnostním složkám nejbezpečnější částí Iráku a masivní teroristické útoky se mu spíše vyhýbají. Atak z února 2004, kdy dvojice sebevražedných atentátníků v Hauléru připravila o život 109 lidí včetně významných politiků, nadlouho zůstal výjimkou. Přesto se extrémní islamisté v Iráku snaží útočit na instituce Kurdů, které označují za kolaboranty se Západem. V této souvislosti bylo nedávno, v pátek 4.května, oznámeno odhalení teroristické skupiny, která chystala teroristické útoky v kurdském městě Slémání (as-Sulajmáníja). Podle agentury Pajámnér zadržení plánovali i použití chemických zbraní.

Dodatek: Podle agentury Pajámnér jsou počty obětí, které uvedl ministr Šingárí, konečné. Turecký tisk však uvedl, že při útoku zahynulo 19 lidí, z toho jeden turecký občan. Podle zprávy agentury Reuters z 10.května si výbuch vyžádal 15 mrtvých a přes 100 zraněných.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku