Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 15. 5. 2007 Petr Kubálek
 Další pumový atentát na Kurdy v Iráku
Irácký Kurdistán zažil druhý velký bombový útok za necelý týden. Sebevražedný atentátník, který řídil nákladní auto naložené trhavinou, se v neděli 13.května odpálil ve městě Machmúr a zabil desítky lidí. K odpovědnosti se přihlásila platforma známá jako Islámský stát v Iráku, která je odnoží teroristické sítě al-Káida.

Jak poznamenaly tiskové agentury AP a AFP, Machmúr leží těsně za hranicí autonomního území iráckých Kurdů; je s ním však úzce organizačně propojen. Ve městě Haulér (známém též pod názvem Arbíl), které je správním střediskem autonomního Kurdistánu, se podobný útok odehrál pouhé čtyři dny předtím a vyžádal si nejméně 14 obětí.

Podle místních médií měl útočník v Machmúru uniformu vysokého důstojníka iráckých ozbrojených složek. Proto mu stráže povolily vjezd do areálu pobočky Demokratické strany Kurdistánu, kde zároveň sídlí místní samospráva. Při následné explozi podle prvních zpráv kurdských zdrojů zahynulo 32 osob a 115 bylo zraněno. Včerejší zpráva agentury AFP udala počet mrtvých na 50. Podle agentury AP jsou mezi oběťmi i starosta Machmúru a místní náčelník policie. Agentura Reuters včera informovala, že ještě v neděli se na internetu objevilo prohlášení, kterým se k útoku hlásí síť bojůvek známá jako Islámský stát v Iráku.

Výbuchy v Hauléru a Machmúru tvoří zatím nebývalou sérii takto zničujících útoků na kurdské objekty v Iráku. Kurdy kontrolované části Iráku, zejména autonomní Region Kurdistán, totiž byly v posledních letech zdaleka nejbezpečnějšími oblastmi země. Jak připomíná tiskové prohlášení Společnosti pro ohrožené národy, která sídlí v Německu, kurdská metropole Haulér zažila od roku 2003 čtyři bombové útoky.

Samotné město Machmúr bylo dosud známější díky uprchlickému táboru, ve kterém žije téměř 12 000 kurdských běženců z území Turecka. Turecké orgány je podezírají z příslušnosti k militantní Straně pracujících Kurdistánu (PKK); představitelé kurdské autonomie v Iráku to však popírají.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku