Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 22. 5. 2007 Petr Kubálek
 Pulitzerova cena za snímek popravy Kurdů našla majitele
V pondělí 21.května byla v New Yorku předána Pulitzerova cena za zpravodajskou fotografii, která zachycuje popravu Kurdů v Íránu. Cena byla původně udělena pro rok 1980. O jejím dodatečném předání informovala světová i česká média. Server Aktuálně.cz přinesl vítězný snímek Popravčí četa v Íránu i další fotografie ke stejné události.

Snímky pořídil íránský fotograf Džahángír Razmí v srpnu 1979, kdy islamistická revoluční vláda v Íránu vystupňovala ofenzívu proti kurdským stranám, s nimiž po převzetí moci v únoru toho roku vedla vyjednávání. Fotografie zachycují popravu jedenácti mužů v íránském Kurdistánu, které revoluční tribunál ve formálním procesu označil za pachatele pašování zbraní, podněcování nepokojů a vraždy. Razmí sice fotografoval s vědomím popravčí čety, avšak editor v íránském deníku Etteláát („Informace“) rozhodl, že záběry bude jistější uveřejnit bez uvedení jména autora.

Snímek Popravčí četa v Íránu oběhl svět díky agentuře United Press International (UPI) a v roce 1980 získal Pulitzerovu cenu, kterou za počiny v různých oblastech žurnalistiky, umění a veřejného života uděluje zvláštní výbor při Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Šlo o jediný případ v dějinách Pulitzerovy ceny, udílené od roku 1917, kdy bylo oceněno dílo neznámého autora. Ten, jak napsala agentura AP, zatím doma v Íránu vedl běžný fotoateliér a čekal, až nastane „ten správný okamžik“, kdy se bude moci přihlásit ke svému dávnému úspěchu. Šance přišla teprve před půl rokem, kdy Razmího totožnost odhalil korespondent amerického deníku Wall Street Journal.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku