Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 6. 6. 2007 Petr Kubálek
 Udeří Turecko na irácký Kurdistán?
„Máme plné právo přijmout opatření proti teroristickým aktivitám, které na nás míří ze severního Iráku,“ řekl v pondělí 4.června turecký ministr zahraničí Abdullah Gül. Jeho slova, pronesená během přijetí představitelů Evropské unie v Ankaře, citovala agentura AP. V Turecku se již delší dobu hovoří o intervenci do hraničního pásma severního Iráku, kde má pozice Strana pracujících Kurdistánu (PKK). Ta v Turecku, Evropské unii i USA figuruje na seznamu teroristických organizací. Pondělní zpráva agentury Reuters říká, že počet ozbrojenců PKK na území Iráku se odhaduje na 4000.

Podle některých zpráv došlo k ostřelování iráckého území tureckou armádou už v neděli 3.června. Jak informovala agentura AP, uvedl to prezident autonomního iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání.

Proti případné invazi se zatím diplomaticky vyslovila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová i ministr obrany Robert Gates. V pondělí 4.června to sdělil deník Turkish Daily News.

Jak tento turecký list vydávaný v agličtině připomněl, turecký náčelník generálního štábu Yaşar Büyükanıt ve čtvrtek 31.května naznačil, že turecká armáda je v případě invaze připravena střetnout se i s bezpečnostními jednotkami iráckých Kurdů (péšmarga). Alespoň tak se v médiích vykládá řečnická otázka, kterou Büyükanıt položil reportérům v Istanbulu. „Když vstoupíme do severního Iráku, budeme bojovat proti PKK, nebo se bude něco dít i s Bárzáním?“, citovalo generálova slova vydání Turkish Daily News z pátku 1.června. Büyükanıt měl pokračovat: „Toto jsou závažné věci. Vláda by mi měla předložit své politické záměry.“ Zmínkou o kurdském politikovi se Büyükanıt dotkl i předpokladů turecké armády, citovaných tiskem v Turecku, že Bárzání poskytuje informační pomoc straně PKK. Turecký náčelník však zároveň vznesl obvinění, že PKK podporují i některé členské státy NATO.

Safín Dizají, který je vedoucím zahraničního odboru irácké Demokratické strany Kurdistánu, přitom minulý týden prohlásil, že Kurdové v Iráku jsou připraveni ke „konstruktivnímu dialogu“ s Ankarou. Případný vojenský útok na sever Iráku odmítají také turecké obchodní kruhy: objem ročního obchodu mezi Tureckem a iráckým autonomním Kurdistánem se odhaduje na nezanedbatelných 5 miliard amerických dolarů.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku