Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 9. 6. 2007 Petr Kubálek
 Turecká armáda ostřeluje irácké území
Turecká armáda v sobotu 9.června po půlnoci ostřelovala irácké území. Téhož dne to oznámila místní média a světové agentury. Irácké ministerstvo zahraničí, které řídí kurdský politik Hóšjár Zébárí, podalo protestní nótu.

Džabbár Jáwar, který je náměstkem ministra pro záležitosti místních ozbrojených složek (péšmarga) v autonomní Regionální vládě Kurdistánu, dnes řekl Rádiu Svobodný Irák, že dělostřelectvo turecké armády ostřelovalo několik vesnic v okolí měst Záchó a Ámédí (al-Amádija) v iráckém Kurdistánu. Újmy na zdraví ani materiální škody nebyly hlášeny.

Zřejmě se nejednalo o první incident svého druhu. Agentura Reuters uvedla, že podle prohlášení iráckého ministerstva zahraničí došlo k ostřelování iráckého území již ve středu 6.června a ve čtvrtek 7.června. Agentura AP s odvoláním na prezidenta autonomního iráckého Kurdistánu Masúda Bárzáního sdělila, že iráčtí Kurdové zaznamenali první ostřelování už v neděli 3.června.

Turecká armáda stupňuje operace proti povstalcům z bývalé Strany pracujících Kurdistánu (PKK), kterou Turecko, USA a Evropská unie řadí mezi teroristické organizace. Již několik měsíců se spekuluje, že turecká armáda možná vstoupí na území Iráku, kde se podle zprávy agentury Reuters z pondělí 4.června skrývá odhadem 4000 ozbrojenců PKK.

Útoky připisované PKK rovněž narůstají. Turecký tisk informoval, že nastražená výbušnina zabila ve čtvrtek 7.června čtyři turecké vojáky v provincii Siirt (Séird) nedaleko hranic s Irákem. Podle agentury Reuters sebevražedný útočník v pondělí 4.června usmrtil tři policisty v provincii Tunceli (Dérsim), ležící na západě kurdských oblastí Turecka. Téhož dne a ve stejné provincii bylo při útoku ozbrojené skupiny zahynulo sedm tureckých vojáků.

Náčelník generálního štábu turecké armády Yaşar Büyükanıt podle tureckého tisku tento týden prohlásil, že diskutovaná invaze do Iráku by připadala v úvahu, pokud by ji odsouhlasil parlament v Ankaře.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku