Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 14. 6. 2007 Petr Kubálek
 Turecko invazi do Iráku odkládá
Dlouho diskutovaná turecká invaze do severního Iráku se konat nebude, alespoň prozatím. V úterý 12.června o tom rozhodla schůzka hlavních představitelů turecké vlády a armády. Zahraniční intervence měla být zaměřena proti ozbrojencům bývalé Strany pracujících Kurdistánu (PKK), které několik států i Evropská unie označuje za teroristy. Jak informovala turecká média, PKK několik hodin před schůzkou tureckých lídrů vyhlásila příměří.

Turecký premiér Recep Tayyıp Erdoğan novinářům po schůzce řekl: „V Iráku je 500 teroristů. Na území Turecka je 5000 teroristů. Copak pro nás terorismus v Turecku skončil, že musíme přemýšlet o operaci v severním Iráku?“ Turecký tisk však poznamenal, že domácí armáda pracuje s jinými odhady: podle ní má PKK v Turecku přes 1000 aktivních příslušníků, ale více než 3000 dalších na území Iráku.

Erdoğan budoucí intervenci do Iráku zcela nevyloučil: podle tureckého tisku ji označil za „poslední možnost“. Deník Turkish Daily News navíc informoval, že turecká armáda usiluje o vytvoření patnáctikilometrového nárazníkového pásma v severním Iráku, což je bez přímého vojenského nasazení těžko představitelné.

Turecká armáda už v kurdských částech severního Iráku zasahovala proti PKK v letech 1995 a 1997. Spekulace o nové vojenské intervenci se začaly v Turecku objevovat začátkem letošního roku. Netýkaly se však PKK, nýbrž sporu o mnohonárodnostní irácké město Karkúk (též Kirkúk), kde Kurdové doufají v jeho připojení ke svému autonomnímu Regionu Kurdistán, zatímco Turecko se obává, že by tento krok poškodil místní turkmenskou menšinu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku