Soud v Turecku uvolnil z funkce starostu a rozpustil zastupitelstvo místní části Sur ve městě Diyarbakır za to, že pro styk s veřejností chtěli vedle turečtiny používat také kurdštinu a další jazyky. O verdiktu informoval deník Turkish Daily News. Kurdsky mluví většina obyvatel Diyarbakıru (mezi Kurdy známého i pod jménem Áméd) a nejméně desetina občanů Turecké republiky. Jedinou úřední řečí v zemi je však turečtina.
Iniciativa v okrsku Sur (tento místní název znamená v překladu Hradby) vznikla počátkem letošního roku. Opírala se o sociologický průzkum, podle něhož 72% místních obyvatel hovoří kurdsky, ale jen 24% turecky. Radnice proto chtěla umožnit jednání v obou jazycích, dále v jazycích místních křesťanských menšin a kvůli turistům i v angličtině.
Plán se však na podnět tureckého ministerstva vnitra dostal před Státní radu, což je obdoba českého Nejvyššího správního soudu. Jak v sobotu 16.června sdělil deník Turkish Daily News, orgán označil záměr zastupitelů za protiústavní a protizákonný. Podle turecké Státní rady by se úmysl radnice nemohl opřít ani o pojetí místní samosprávy v zemích Evropské unie, k nimž se Turecko snaží zařadit.
List Turkish Daily News informoval, že kvůli stejnému případu bylo zahájeno i kriminální vyšetřování. Za střet s jazykovými zákony Turecké republiky se může starosta okrsku Sur Abdullah Demirbaş, primátor Diyarbakıru Osman Baydemir a dalších 19 osob dostat do vězení až na tři a půl roku.
Zároveň probíhá vyšetřování jiné akce, při které radnice v Suru zviditelnila kurdštinu. V ní byla napsána hesla na plakátech, které radnice nechala rozvěsit v ulicích u příležitosti celosvětového Týdne lidských práv v prosinci 2006. Jak letos 10.dubna informovaly stránky německé organizace Karawane, také tento počin radnice v Suru nechalo vyšetřit turecké ministerstvo vnitra.
|