Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 24. 6. 2007 Petr Kubálek
 Dnes v Iráku padnou rozsudky za vyvražďování Kurdů
V neděli 24.června mají být v Bagdádu vyneseny rozsudky nad šesti představiteli bývalého iráckého režimu, kteří jsou obžalovaní z odpovědnosti za masakry civilistů při bezpečnostní operaci v kurdských částech Iráku. Načasování rozsudku oznámila 11.června světová média.

Kampaň probíhala v letech 1987 až 1988 a byla nazvána al-Anfál (v arabštině Válečná kořist) podle osmé súry Koránu, jejíž verše vyzývají k boji proti nepřátelům proroka Muhammada. Během al-Anfál bylo v Iráku zničeno kolem čtyř tisíc kurdských vesnic. Civilisté byli nejen násilně přesídlováni, ale také hromadně stříleni, pohřbíváni zaživa nebo tráveni chemickými zbraněmi. Celkový počet obětí podle některých odhadů přesáhl 180 000.

Hlavní obžalovaný je mrtev, soud pokračuje
Proces v kauze al-Anfál začal před Iráckým nejvyšším trestním soudem 21.srpna 2006. Jako hlavní obžalovaný v něm figuroval bývalý irácký prezident Saddám Husajn. Ten však byl koncem loňského roku popraven za zločiny proti lidskosti, spáchané v jiné kauze.

Vynesení rozsudků bylo původně plánováno na 10.června; tehdy se však odložilo právě na dnešek.

Na straně irácké justice v procesu stojí zejména hlavní soudce Muhammad al-Urajbí Madžíd al-Chalífa a státní zástupci Džáfar al-Músawí a Munkiz Ál Firaun.

Šest obžalovaných ...
Jak 20.června připomnělo Rádio Svobodný Irák, obžalovanými, jejichž odsouzení se dnes čeká, jsou:
Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí – bratranec Saddáma Husajna; jako vysoký armádní důstojník a stranický funkcionář v letech 1987-1989 koordinoval veškerou iráckou politiku v severním Iráku, a tím pádem i řídil operace al-Anfál. Později mu byly svěřeny stejně rozsáhlé pravomoci nad jižním Irákem.
Sultán Hášim Ahmad at-Táí – bývalý ministr obrany.
Sábir Abdulazíz Husajn ad-Dúrí – bývalý šéf vojenské rozvědky.
Husajn Rašíd Muhammad at-Tikrítí – bývalý místonáčelník generálního štábu irácké armády.
Farhán Mutlag al-Džubúrí – bývalý velitel vojenské rozvědky v severním Iráku.
Táhir Taufík Júsif al-Ání – bývalý guvernér severoirácké, etnicky smíšené provincie Ninive (s centrem ve městě Mosul).

… další zřejmě budou následovat
Jak včera v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák upozornil státní zástupce Džáfar al-Músawí, vyšetřování masakrů al-Anfál ještě bude pokračovat. Podle něj je připraven seznam dalších 223 závažně podezřelých ze spolupachatelství. Mezi nimi jsou i Kurdové.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku