Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 18. 7. 2007 Petr Kubálek
 Další desítky mrtvých v provincii Karkúk
Irácká provincie Karkúk (uvádí se též jako Kirkúk) zažila další rozsáhlý teroristický útok: sebevražedný atentátník v nákladním autě naloženém trhavinou zabil nejméně 85 lidí. Výbuch se odehrál v pondělí 16.července ve městě Karkúk, které je správním střediskem stejnojmenné mnohonárodnostní provincie. Počet zraněných se odhaduje na 180. Podle sdělení BBC došlo krátce po hlavním útoku k dalším dvěma explozím.

Obdobně provedený útok zažila devět dní předtím vesnice Ámirlí, rovněž v provincii Karkúk. Podle prvních údajů tam zahynulo 105 lidí. Agentura Reuters uvádí, že počet obětí vzrostl na nejméně 130. Irácký politik Hunajn al-Kaddó, citovaný BBC, však předpokládá, že mrtvých v Ámirlí byly přes dvě stovky. Zástupce Fronty iráckých Turkmenů Aydın Aksu v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák 12.července uvedl, že exploze ve vesnici Ámirlí usmrtila pět procent jejích obyvatel.

V irácké provincii Karkúk žijí Kurdové, Turkmeni, Arabové a křesťanští Chaldejci a Asyřané. Bývalý irácký režim se snažil cíleně změnit demografickou strukturu této na ropu bohaté provincie, z níž vyháněl nearabské obyvatelstvo a na jeho místě usídloval Araby z jižního Iráku. Podle článku 140 současné irácké ústavy by se mělo do konce letošního roku uskutečnit v provincii Karkúk referendum, v němž by se rozhodlo o jejím eventuálním připojení k autonomnímu Regionu Kurdistán. Proti referendu se však staví řada nekurdských politických stran v Iráku. Také mezinárodní nevládní organizace International Crisis Group letos v dubnu doporučila jeho odklad.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku