Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 24. 7. 2007 Petr Kubálek
 Kurdská strana DTP je v tureckém parlamentu
Podle předběžných výsledků voleb do tureckého parlamentu usedne mezi jeho 550 poslanci také 28 nezávislých kandidátů. List Turkish Daily News uvádí, že nejméně 24 z nich nominovala prokurdská Strana za demokratickou společnost (DTP).

Dřívější předchůdkyně DTP, které stavěly kurdskou otázku do čela svého politického programu, obvykle nepřekročily desetiprocentní práh pro vstup do parlamentu (v České republice volební práh činí 5%). Proto se DTP rozhodla nasadit své členy jako individuální nezávislé kandidáty, neboť ti nejsou na tento přísný limit vázáni. V procentuálním přepočtu získali všichni nezávislí kandidáti celkem 5,6% hlasů. Ukazují to údaje, které včera zveřejnil deník Turkish Daily News.

V předchozím volebním období byly v tureckém parlamentu pouze dvě strany: vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a opoziční Lidová republikánská strana (CHP). Jak poznamenala britská stanice BBC, obě strany se ve volbách setkaly se stejným paradoxem: ve srovnání s předchozími parlamentními volbami z roku 2002 získaly více procent hlasů, avšak parlamentních křesel obsadí méně. Výrazně se ovšem liší jejich povolební reakce: zatímco AKP oslavuje úspěch, z řad strany CHP se ozývají hlasy po rezignaci jejího předsedy Denize Baykala.

Funkci už složil předseda středové Demokratické strany (DP). Ta byla s 5,4% hlasů nejúspěšnější ze stran, které zůstaly pod hranicí vstupu do parlamentu. Tam se naopak po pěti letech odmlky vrací tvrdé jádro tureckých nacionalistů ze Strany národní akce (MHP), která až do roku 2002 byla druhou nejsilnější stranou v Turecku.

Deník Turkish Daily News rovněž zaznamenal, že oproti minulému období se nyní v tureckém parlamentu zhruba zdvojnásobí počet poslankyň.

Podle stejného zdroje se Turecku ve volební den nevyhnulo násilí: při potyčkách mezi stoupenci konkurenčních stran bylo zraněno 17 osob, z toho nejméně šest při incidentech v kurdských oblastech.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku