Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 21. 9. 2004 Petr Kubálek
 Kurdští rukojmí zavražděni; kazatel al-Karadáwí schvaluje únosy
Teroristická skupina Džajš ansár as-sunna (Armáda stoupenců islámské tradice) v neděli 19.září zveřejnila na svých internetových stránkách videozáznam vraždy tří kurdských rukojmí. Informovala o tom agentura AP. Jak uvedla televize Al-Džazíra, všichni tři zavraždění, jimž byly na nahrávce uřezány hlavy, pocházeli z kurdského města Záchó poblíž irácké hranice s Tureckem a údajně patřili k Demokratické straně Kurdistánu. Teroristé v záznamu citovaném agenturou AP prohlásili, že útočí na kurdské politické strany v Iráku, neboť „se podřídily křižákům a bojovaly a nadále bojují proti islámu a muslimům“. Podle včerejší zprávy agentury AP byla těla všech tří obětí nalezena u silnice v okolí severoiráckého města Mósul.

Skupina Džajš ansár as-sunna se hlásí k odpovědnosti za bombové útoky v kurdském Hauléru (Arbíl), které v únoru tohoto roku zabily 109 lidí. Naposledy na sebe upozornila na konci srpna vraždou 12 nepálských zaměstnanců jordánské firmy, která podnikala v Iráku.

Katarská satelitní televize Al-Džazíra dále informovala, že včera ráno v iráckém městě Bákúba neznámí útočníci zastřelili kurdského tlumočníka, který pracoval pro americkou armádu. Stejná televizní stanice v neděli 19.září večer odvysílala pravidelný pořad Islámské právo a život, v němž populární islámský právník Júsuf al-Karadáwí schválil únosy civilistů, kteří v Iráku „pracují ve prospěch nepřítele“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku