Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 9. 10. 2007 Petr Kubálek
 Iráčtí poslanci navštívili ČR
V České republice pobývala irácká parlamentní delegace, kterou vedl předseda iráckého parlamentu Mahmúd al-Mašhadání. Mezi členy delegace byl i kurdský poslanec Akram Kádir Muhammad. Iráčtí poslanci do Prahy přicestovali z návštěvy Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku.

Irácké politiky v úterý 2.října přijal český premiér Mirek Topolánek. V dalších dnech se setkali s předsedy obou sněmoven českého parlamentu – Miroslavem Vlčkem a Přemyslem Sobotkou.

Lekce demokracie?
Mahmúd al-Mašhadání se stal předsedou jednokomorové irácké sněmovny po posledních všeobecných volbách, které se v zemi konaly v prosinci 2005. Ve snaze o proporční zastoupení hlavních náboženských a etnických skupin na vedoucích postech byl al-Mašhadání do své funkce vybrán jako zástupce sunnitských Arabů. Jeho působení poznamenaly kontroverzní výroky a dokonce i fyzické konflikty na půdě parlamentu. Poté, co jeho ochranka letos v červnu v parlamentu napadla šíitského poslance Firjáda Muhammada, iráčtí poslanci odhlasovali Mašhadáního odvolání. To však nikdy nebylo procedurálně dotaženo do konce: sesazený předseda parlamentu nejprve prohlásil, že se funkce vzdá, pokud mu bude ponechán poslanecký plat, a poté, co jeho Irácká fronta konsenzu dočasně bojkotovala práci v parlamentu, se v červenci v tichosti znovu vrátil do předsednického křesla.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku