Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 13. 10. 2007 Petr Kubálek
 Obavy z teroru zmařily náboženský svátek jezídů
Předáci náboženského společenství jezídů letos kvůli nebezpečí teroristických útoků zrušili obřady Svátku shromáždění. Ty se běžně konají od 6. do 13.října, kdy se scházejí poutníci v jezídské svatyni Láliš v severním Iráku.

Jezídi se letos v srpnu stali terčem dosud největšího teroristického útoku v Iráku, kdy sebevražední atentátníci v oblasti Šingál (Sindžár) na severozápadě země usmrtili nejméně 400 osob. Údaje o počtu obětí se dosud rozcházejí; některé zdroje udávají 800 i více mrtvých.

O rozhodnutí jezídských přestavitelů informovala agentura AFP v pondělí 8.října. Téhož dne ho v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák potvrdil Chidr Slémán, který je prezidentem Kulturního a společenského střediska Láliš – hlavní novodobé instituce jezídů v severním Iráku, nazvané právě podle ústředního poutního místa jejich náboženství.

Svátek shromáždění je nejdůležitější náboženskou událostí roku pro jezídy, kteří ho v kurdštině nazývají Džažná džamájé nebo Džažná džimáíjá Šíchádí. Konání jeho rituálů bylo naposledy zrušeno v roce 2003 poté, co neznámí útočníci stříleli na knížete Tahsína. Ten je pro jezídy obdobou papeže.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku