Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 21. 10. 2007 ČTK
 Kurdští povstalci údajně zabili nejméně devět tureckých vojáků
Ankara – Nejméně devět tureckých vojáků údajně zabili v noci na dnešek kurdští povstalci při ozbrojeném střetu na jihovýchodě Turecka nedaleko hranice s Irákem. Oznámila to dnes turecká média. Jsou to první turecké oběti od středy, kdy si vláda v Ankaře nechala parlamentem odhlasovat povolení k přeshraničnímu zásahu proti základnám rebelů na severu Iráku. Podle agentury Reuters by tento incident mohl zvýšit tlak na kabinet, aby armádu do Iráku vyslal.

Podle státní tiskové agentury Anatolia napadli kurdští ozbrojenci vojenskou jednotku palbou z těžkých zbraní. Vedle nejméně devíti mrtvých bylo dalších několik vojáků zraněno. Turecká televize NTV uvedla, že útok si vyžádal 12 obětí.

Incident se odehrál v hornaté provincii Hakkari, kde operují početné turecké síly a snaží se zabránit rebelům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK), aby překračovali hranici a útočili na území Turecka.

Ankara tvrdí, že v severoiráckých horách se skrývá asi 3500 příslušníků PKK, kterou Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou organizaci. V sobotu v této souvislosti vyzval turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan koaliční jednotky v Iráku v čele s USA, aby proti nim v rámci boje proti terorismu zakročily.

PKK zahájila své ozbrojené tažení za vytvoření nezávislého kurdského státu už v roce 1983. Za tu dobu si vojenská kampaň vyžádala na obou stranách přes 30 000 obětí.

= = =

Aktualizace (kurdove.ecn.cz): Podle agentury AFP dnes při střetech zahynulo 23 ozbrojenců PKK a 12 tureckých vojáků.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku