Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 23. 10. 2007 ČTK
 Turecko odmítlo příměří s PKK, chce ale dialog
23.10.2007 – 16:39

Bagdád – Turecko odmítlo nabídku příměří separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Turecký ministr zahraničí Ali Babacan dnes na tiskové konferenci v Bagdádu prohlásil, že Ankara s „teroristickými organizacemi“ nevyjednává. Zároveň ale řekl, že jeho země dává při řešení krize kolem Kurdů přednost „diplomacii a dialogu“.

„Stejně jako vojenské možnosti jsou prostředky k řešení této krize také politika, dialog, diplomacie a kultura. Nehodláme obětovat své kulturní a ekonomické vztahy se sousední zemí kvůli jedné teroristické organizaci,“ řekl. Dodal, že o příměří se dá hovořit mezi „státy a pravidelnými armádami“. „Problém je, že tady máme co do činění s teroristickou organizací,“ upozornil ministr.

Babacanův irácký protějšek Hóšjár Zébarí na téže tiskové konferenci slíbil, že Irák bude bojovat proti ohrožení, které kurdští povstalci znamenají pro sever Iráku. Irácká vláda aktivně podpoří Turecko v boji proti hrozbě povstalců z PKK. Shodli jsme se, že bychom měli zaujmout společný postoj v boji proti terorismu. Nedovolíme žádné straně, ani PKK, pokazit naše bilaterální vztahy,“ řekl Zébarí. Krizi kolem tureckých Kurdů označil za „složitou a vážnou“.

Irácký prezident Džalál Tálabání v pondělí prohlásil, že PKK je připravena vyhlásit příměří. Podmínila to ale zastavením palby tureckých vojáků na její pozice a upuštěním od vojenské intervence na území, kde jsou její tábory.

Turecko zahájilo intenzivní diplomatickou aktivitu, s jejíž pomocí chce potlačit činnost PKK, která útočí na oblasti jižního Turecka ze základen v severním Iráku. V neděli přišlo o život 12 tureckých vojáků při útoku PKK na jihovýchodě země u iráckých hranic. Při následné operaci tureckých sil zahynulo 34 rebelů. O osmi tureckých vojácích PKK tvrdí, že je zajala.

Ve vesnicích na jihovýchodě Turecka se dnes konaly pohřby 12 vojáků. Podle tureckých sdělovacích prostředků se jich zúčastnily desetitisíce lidí. Mnozí nesli turecké vlajky a provolávaly nepřátelská hesla proti PKK.

Turecká vláda dnes nařídila informační embargo na zprávy o bojích turecké armády s kurdskými povstalci. Jak potvrdila Vysoká rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RTÜK), vztahuje se opatření na rozhlasové i televizní zpravodajství. Vláda prý radě RTÜK napsala, že informace o víkendovém útoku separatistů narušují veřejný pořádek a morálku, neboť vzbuzují falešný dojem, že jsou turecké armádní síly oslabeny, napsala prý.

Premiér Recep Tayyip Erdoğan při návštěvě Londýna prohlásil, že Turecko a Spojené státy by mohly zahájit společnou vojenskou operaci proti základnám PKK. Počátkem listopadu bude v USA o otázce PKK jednat s americkým prezidentem Georgem Bushem. Turecký parlament povolil vládě poslat v případě potřeby armádu na irácké území. Erdogan rovněž v Londýně řekl, že Turecko zvažuje uvalení obchodních sankcí na Irák.

Evropská komise dnes vyzvala Turecko a Irák, aby při postupu vůči separatistům spolupracovaly. Komisař pro rozšíření Olli Rehn sice neřekl, jak bude komise posuzovat případnou tureckou invazi do severního Iráku, ale vyzval obě strany, aby při společném řešení problému dodržovaly mezinárodní zákony.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes vyjádřil znepokojení nad událostmi v severním Iráku a jeho mluvčí Ron Redmond upozornil, že v této oblasti je už nyní 800 000 lidí, kteří uprchli z domovů před násilím způsobeným bojem proti americké armádě a soupeřením sunnitů se šíity. Destabilizace této zatím nejbezpečnější oblasti Iráku podle Redmonda povede k dalšímu nárůstu počtu uprchlíků.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku