Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 31. 10. 2007 Petr Kubálek
 Bárzání volá PKK k míru, chce jednat přímo s Tureckem
Prezident autonomního iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání včera vyzval Turecko k mírovému řešení konfliktu se Stranou pracujících Kurdistánu (PKK), jíž adresoval stejnou výzvu. „Žádáme PKK, aby neprováděla vojenské akce,“ řekl Bárzání na včerejší tiskové konferenci v Hauléru (Arbíl), hlavním městě kurdské autonomie v Iráku. Zprávy o konferenci, která se konala po mimořádné schůzi parlamentu autonomního Kurdistánu, přinesla místní tisková agentura Pajámnér.

Stejná agentura citovala i rozhovor s Bárzáním, který včera vyšel v tureckém deníku Milliyet. Bárzání v něm prohlásil, že pokud se PKK trvale nevzdá násilí, ocitne se v konfliktu „nejen s Tureckem, ale i s celým kurdským národem“.

Turecko odmítá jednat s PKK ...

Bárzání odmítá považovat PKK za teroristickou organizaci, přestože je tak kromě Turecka hodnocena i v Evropské unii a v USA. Na dřívější tiskové konferenci, konané 21.října v letovisku Saláhaddín, k této otázce Bárzání prohlásil, že by Turecko muselo nejprve nabídnout dialog a PKK ho odmítnout – do té doby však v PKK nespatřuje teroristy. Ovšem turečtí představitelé trvají na tom, že s PKK jakožto teroristickou organizací nebudou vyjednávat.

... i s iráckými Kurdy

Komunikační bojkot však turečtí politici zaujali nejen proti militantní PKK, nýbrž i vůči umírněným iráckým Kurdům. „Turecko se mnou odmítá hovořit. … Jak potom chce, abych udělal něco proti PKK?“ řekl Masúd Bárzání ve včerejším interview pro turecký list Milliyet.

Bárzání, který je oficiálně prezidentem samosprávného Regionu Kurdistán v Iráku, byl z titulu této funkce přijat v Bílém domě (v říjnu 2005) i v Evropském parlamentu (letos v květnu). Naproti tomu turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan vnímá Bárzáního jako pouhého kmenového náčelníka a vláda v Ankaře neuznává žádné zástupce iráckého autonomního Kurdistánu jako partnery k jednání.

Ofenzíva turecké armády v Iráku již probíhá

Turecká armáda před týdnem provedla první operace na iráckém území, které měly být zaměřeny proti ozbrojencům strany PKK. V rámci tažení proti PKK už od letošního června Turecko průběžně ostřeluje příhraniční území Iráku. Část místních obyvatel proto opustila své vesnice.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku